Blog


V ČR bylo loni vyhlášeno 4 943 bankrotů podnikatelů.

9 / 3 / 2024

Vážení čtenáři, milí klienti, v roce 2023 bylo v České republice vyhlášeno 4 943 bankrotů podnikatelů, což bylo meziročně o čtyři procenta méně a nejméně za posledních deset let. Současně bylo podáno 5 343 insolvenčních návrhů, tj. o půl procenta méně než předloni. Toto zjištění vyplývá z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které firma poskytla ČTK.

V prosinci bylo vyhlášeno celkem 286 bankrotů podnikatelských subjektů, tj. nejméně od prosince 2012. Bylo podáno i 352 návrhů na bankrot, což je nejméně za celý loňský rok. „Prosinec je zpravidla měsícem, kdy je vyhlášeno méně bankrotů než v průběhu roku, nicméně letošní prosinec přinesl nejnižší čísla za posledních 11 let," komentovala čísla analytička CRIF Věra Kameníčková. Minulý rok podle ní charakterizovalo velké množství zrušených živnostenských oprávnění. Rušili je však především ti, kteří je již aktivně nevyužívali, a to kvůli povinnosti mít datovou schránku. „To, že za prudkým růstem počtu zaniklých podnikání v loňském roce stojí především administrativní důvody dokládá i nízký počet bankrotů, vysoká převaha objemu jejich bankovních vkladů nad úvěry a velmi dobrá platební morálka při splácení úvěrů," doplnila. Nejvíce bankrotů podnikatelů existovalo loni v Moravskoslezském kraji, a to 645. Následovala Praha s 594 a Ústecký kraj s 534 bankroty. Počet bankrotů se snížil ve většině krajů. Největší meziroční pokles počtu bankrotů zaznamenal Středočeský kraj, o 13 procent, a dále Pardubický a Královéhradecký kraj. Tam shodně klesl o 12 procent. Výrazněji přibylo bankrotů v Jihočeském kraji, a to meziročně o 15 procent, o pět procent to bylo v Praze. Bankrot nejvíce ohrožuje podnikatele v Ústeckém a Karlovarském kraji. V nich připadá na 10.000 aktivních podnikatelů více než 80 bankrotů. Nejnižší míru bankrotů vykázali podnikatelé ve Středočeském a v Plzeňském kraji, ve kterých byla míra bankrotů méně než poloviční proti těm nejhorším.

V rámci odvětví bylo v loňském roce nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví, kde jich bylo 1 222. Dále to bylo v obchodu s 811 a ve zpracovatelském průmyslu se 682 bankroty. Meziročně se počet bankrotů podnikatelů nejrychleji zvýšil v odvětví administrativní činnosti a informační a komunikační činnosti. Největší pokles zaznamenalo odvětví vzdělávání a zdravotní a sociální péče a dále obchod a nakládání s nemovitostmi. Navzdory meziročnímu poklesu počtu bankrotů v dopravě a skladování, je toto odvětví spojeno s největším rizikem bankrotu podnikatelů. Na 10.000 subjektů tam připadlo 57 bankrotů. Vyšší než průměrnou míru bankrotů má dále stavebnictví, a to 41, a ubytování a stravování se 30 bankroty. Bankrotem nejméně ohroženým odvětvím jsou vzdělávání, zdravotní a sociální péče s méně než šesti bankroty připadajícími na 10.000 subjektů.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím CRIF - Czech Credit Bureau a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top