Blog


Problémy Sberbank se dotknou i probíhajících exekucí.

1 / 3 / 2022

Vážení čtenáři a klienti, v souvislosti s aktuálními problémy banky Sberbank CZ, a. s., u níž aktuálně ČNB odstartovala kroky k odejmutí bankovní licence, Exekutorská komora České republiky upozorňuje všechny účastníky exekučních řízení a další dotčené osoby (např. plátce mzdy) na skutečnost, že veškeré platby, jejichž stranou jsou bankovní účty této banky, nemusí proběhnout řádně. Doporučujeme proto kontrolovat veškeré platby určené na účty soudních exekutorů nebo oprávněných v exekučních řízeních tak, aby neodcházely na účty banky Sberbank se čtyřčíslím 6800 za lomítkem (kód banky).

Povinným v exekuci, zaměstnavatelům a dalším osobám provádějícím srážky ze mzdy či poukazujícím jiné platby v rámci probíhajících exekucí, kterých se omezení služeb Sberbank CZ, a. s., může dotýkat, doporučujeme vyčkat s platbou a obrátit se na dotyčného soudního exekutora se žádostí o sdělení aktuálních platebních údajů.

Exekutoři, kteří měli účty u předmětné obchodní banky, zakládají či již založili účty u jiných spolehlivých bankovních institucí. Zároveň vyvíjejí veškeré možné úsilí, aby všechny dotčené osoby o problému a nových bankovních spojeních informovali.

Tato upozornění mohou kvůli značné urgenci být zasílána i neformální cestou (např. formou sms nebo e-mailu). V této souvislosti současně žádáme o obezřetnost a ověření takto neformálně sdělených nových čísel účtů také v seznamu soudních exekutorů.

V případě, že se kdokoliv hodlá účastnit dražby vedené exekutorem a složit dražební jistotu, měl by si ověřit, zda dražba nebyla/nebude odročena a s platbou dražební jistoty vyčkat na sdělení nových platebních údajů.

Věřitelům, kterým by exekutor měl vyplatit vymožené plnění na účet v dotčené bance doporučujeme oznámit jiný platební údaj. To stejné platí i pro povinné vpřípadě vracení přeplatků z exekuce či dražitele pro vracení dražebních jistot.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využítím Exekutorské komory ČR a Advokátního deníku)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top