Blog


Příspěvek na bydlení obdrželo v prosinci 228.000 občanů.

7 / 4 / 2023

Vážení klienti, milí čtenáři, příjemců příspěvku na bydlení loni přibylo. V prosinci úřady práce vyplatily 228.000 těchto dávek, to jest meziročně o 48 procent víc. Průměrná domácnost dostala 4.777 korun. Stát minulý rok na příspěvky vydal celkem 8,56 miliardy korun, což je téměř o dvě miliardy víc než předloni. Toto zjištění vyplývá ze zpráv o vyplácení dávek a z údajů, které na svém webu zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle statistických dat je ale domácností, které příspěvek pobírají, méně než v letech po minulé krizi. Nižší než tehdy jsou teď také výdaje.

Příspěvek na bydlení mohou získat domácnosti, kterým na zaplacení přiměřeného bydlení nestačí 30 procent jejich příjmu. Do konce loňska to bylo v Praze 35 pct a jinde 30 procent příjmu, od letoška se podmínky pro získání podpory sjednotily. Dávka tedy odpovídá rozdílu mezi výdaji na bydlení do státem stanovených normativních nákladů a 0,3násobkem příjmu. Vláda v minulém roce kvůli růstu cen energií normativy navýšila. Zvedla je i pro letošek. Podle kabinetu je příspěvek jednou z hlavních pomoci domácnostem v době zdražování. „My vidíme nárůst během podzimu, který je tam opravdu poměrně výrazný. Za prosinec se vyplatilo domácnostem 228.000 příspěvků na bydlení, průměrná výše stoupla zhruba na 4.700 korun. Částka za prosinec překročila jednu miliardu korun. Tato pomoc je stále víc využívaná. Je to forma pomoci, která je adresná, do určité míry testovaná," sdělil novinářům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

O dávku mohou občané požádat elektronicky, žádost se loni zjednodušila. Nárok na podporu a své náklady na bydlení lidé dokládají teď dvakrát ročně, dřív to museli dělat čtyřikrát ročně. Úřady práce loni čelily ostré kritice za pomalé vyřizování. Podle Jurečky provedly organizační změny, aby bylo odbavování rychlejší. Zmínil např. pravidelné sledování počtu žádostí s končící zákonnou lhůtou v jednotlivých pobočkách, které je pak v případě potřeby možné posílit. Vzniklo také pracoviště v Libereckém kraji. V metropoli se totiž na volná místa nedařilo získat zaměstnance. Jurečka počítá s tím, že by se nastavení příspěvku mohlo letos také ještě upravit. Při stanovení dávky by se mělo začít sledovat obvyklé nájemné v místě.

Příspěvek na bydlení pobíralo podle údajů ministerstva práce loni v lednu 143.500 domácností. Lednové výdaje činily 545 milionů korun. Průměrná dávka dosahovala 3.771 korun. Do konce roku se zvedla zhruba o tisícikorunu na 4.777 korun. V prosinci stát poslal 1,09 miliardy korun 228.007 domácnostem. O rok dřív bylo příjemců 153.700. Za předminulý rok stát vyplatil celkem 6,62 miliardy korun.

Nejvíc příspěvků od roku 2012 na konci jednotlivých let úřady práce poskytly v prosinci 2015. Tehdy dávku dostalo 241.600 příjemců. Vyšší než loni v prosinci byl počet i na konci let 2014 a 2016. V období po minulé ekonomické krizi byly vyšší také výdaje. Zatímco za loňský rok se dostaly na 8,56 miliardy korun, mezi lety 2014 až 2017 se pohybovaly od 8,62 do 9,26 miliardy Kč. Poté příjemců ubývalo a vydaná suma se snižovala. Za poklesem byl tehdy růst výdělků v době konjunktury. Roli hrálo také nižší nastavení normativů. Řada lidí o podporu tak ani nepožádala. Podle expertů na sociální problematiku i dnes dávku pobírá mnohem méně lidí, než by na ni mělo nárok.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím MPSV a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top