Blog


Přes 70 pct občanů České republiky se neorientuje v investicích.

5 / 7 / 2024

Vážení čtenáři, milí klienti, přes 70 procent Čechů se neorientuje v investicích, každý třetí se ale kvůli inflaci o ně více zajímá. Více než polovina Čechů se bojí ztráty fin. prostředků ve spojitosti s investováním. Toto zjištění vyplývá z empirického šetření, které pro poradenskou firmu Broker Consulting uskutečnila na přelomu února a března mezi 1 000 respondentů agentura Ipsos.

Sedm z deseti Čechů se v investicích neorientuje, a to především proto, že jim chybí dlouhodobější zkušenost. Investovat ale chtějí a mají na to i určité peněžní prostředky," sdělil výsledky výzkumu analytik agentury Michal Straka. Češi standardně nejvíce důvěřují investicím do nemovitostí, dluhopisů, penzijnímu spoření a připojištění. Naopak za nejméně bezpečné považují investice do kryptoměn.

Polovina investorů se podle průzkumu považuje za konzervativní. „Výzkum potvrzuje to, co o populaci už nějakou dobu víme. Většinově se chová při investování konzervativně či dokonce superkonzervativně. Naopak menší část se nebojí i celkem vysoce riskantních sázek. To znamená, že většina nedosahuje zhodnocení, které by při přiměřeném riziku mohla. Menšina je naopak vystavena zbytečným rizikům ztráty peněz," prohlásil předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Přibližně čtvrtina občanů, kteří investují nebo plánují investovat, si podle empirického šetření plánuje v následujících dvanácti měsících pořídit nový produkt, a to nejčastěji ve formě jednotlivých akcií, kryptoměn, nemovitosti, dluhopisů a DIP, tedy dlouhodobého investičního produktu. Za znak chabé fin. gramotnosti Čechů, Moravanů a Slezanů pokládá analytik České spořitelny Michal Skořepa to, že polovina těch, kteří si spoří na důchod, k tomu ještě i v současné době využívá mj. i transformované penzijní fondy.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Ipsos, Broker Consulting a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top