Exekuce info


Poslanecká sněmovna schválila chráněný účet pro dlužníky v exekuci.

15 / 11 / 2020

Vážení čtenáři, nezabavitelné peníze zřejmě budou moci mít dlužníci v exekučním řízení na zvláštním bankovním účtu. Předpokládá to poslanecká novela občanského soudního řádu, kterou schválila Sněmovna. Tzv. chráněný účet by měl zabránit případné neoprávněné exekuci těchto peněz. Legislativní předloha teď zamíří k posouzení do Senátu. Účinná by měla být od dubna.

Chráněný účet by musela obchodní banka založit na žádost dlužníka zdarma, bezplatné bude rovněž vedení konta a vést jej za podmínek jeho běžného účtu. Shromažďovaly by se na něm peníze, které exekuci nepodléhají a které jsou určeny k uspokojování životních potřeb dlužníka a jeho rodiny, píše se v důvodové zprávě předlohy Kateřiny Valachové (ČSSD) a Patrika Nachera (ANO). Dlužník by mohl mít pouze jeden chráněný účet.

Sněmovna navíc schválila pozměňovací návrh Valachové na úplnou ochranu výživného na děti. Odmítla naopak snahu zpravodaje Marka Výborného (KDU-ČSL) zjednodušit kroky ke zřízení konta a zasílání plateb na tento účet a zpřesnit kontrolu a sankce za zneužití chráněného účtu. Piráti prostřednictvím svého poslance Lukáše Koláříka v novele neprosadili zavedení místní příslušnosti exekutorů ani pravidelné zveřejňování různých statistických údajů o exekucích. Předloha upravuje také jednorázovou výplatu dlužníkovi z jeho obstaveného účtu. Do konce února jde v souvislosti se změnami schválenými kvůli koronavirové krizi o čtyřnásobek životního minima, pak by to měl být znovu dvojnásobek. Poslanecká předloha by částku zvýšila na trojnásobek životního minima. Stanislav Grospič (KSČM) neprosadil ponechání čtyřnásobku životního minima i pro futuro (do budoucna).

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Eurozprávy.cz, ČTK a Advokátního deníku)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top