Blog


Počet žadatelů o insolvenci byl loni druhý nejnižší za posledních 10 let.

8 / 4 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, navzdory pokračující pandemii a jejím dopadům na národní hospodářství obdržely insolvenční soudy v roce 2021 druhé nejnižší množství insolvenčních návrhů za posledních 10 let. V meziroční komparaci nových insolvencí ubylo o 12 procent. Vyjma vládní pomoci sehrál důležitou roli rovněž skutečnost, že řadě dlužníků zůstává na každodenní živobytí více peněz, pokud zůstanou v exekuci.

Vysoká inflace, rychlý růst úrokových sazeb a prudké zdražení cen energií s sebou v roce 2022 přinesou velkou finanční zátěž. Do ekonomických potíží se dostane širší okruh lidí, což může v krajních případech vést k většímu množství podaných insolvenčních návrhů. Navzdory původním odhadům expertů, kteří předpovídali nárůst počtu firem a fyzických osob v existenčních potížích, a tedy i nárůst počtu insolvenčních návrhů, insolvenční soudy v roce 2021 obdržely celkem 25 055 nových návrhů, což je v meziročním porovnání o 12 pct méně.

Obavy se nepotvrdily částečně proto, že insolvence kopírují vývoj ekonomiky s určitým zpožděním, ale také díky fungující vládní podpoře v podobě pokračujících antivirových programů a jednoduše i proto, že fyzické osoby nejsou příliš motivované své dluhy z dlouhodobého hlediska aktivně řešit. Nižší počet žádostí o insolvenci tak rozhodně neznamená, že by domácnosti a firmy přestaly mít ekonomické problémy.

Vzhledem k tomu, že podání insolvenčního návrhu předchází řada schůzek s odborníky, svůj podíl na druhém nejnižším počtu nových insolvenčních návrhů za poslední dekádu má taktéž omezení volného pohybu osob a strach z osobních schůzek. Výrazným faktorem poklesu zájmu dlužníků je pak podle něj i skutečnost, že lidí, kteří se oddlužit chtějí a splňují podmínky, postupně ubývá.

Ti, kteří se oddlužit chtěli, už tak většinou učinili. Pro ostatní je zpravidla ekonomicky přijatelnější setrvat v exekuci. Obvykle jde o lidi, kteří žijí ze dne na den. Vidina oddlužení za 5 let za cenu toho, že se budou muset ještě více uskromnit, je pro ně příliš vzdálená. Režimy exekuce a insolvence mají totiž zákonem dané odlišné podmínky a rozdíl v částce, která dlužníkům reálně měsíčně zůstane, může činit až 6 000 korun.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím webů České justice a Insolvence 2008)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top