Blog


Počet insolvenčních návrhů začíná růst.

3 / 12 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, v České republice roste počet podaných insolvenčních návrhů. V meziroční komparaci se za poslední kvartál zvýšil o 4,4 pct. Informovala o tom společnost Insolvence 2008. Zlepšit situaci dlužníků by měla rovněž legislativní novela insolvenčního zákona. K návrhu však mají odborníci řadu připomínek.

Česká ekonomika začíná šlapat na brzdu. Patrné je to i v nárůstu podaných insolvenčních návrhů. Z meziročního srovnání kvartálních výsledků vyplývá, že během 3. čtvrtletí bylo oproti stejnému období v loňském roce podáno o 4,4% více insolvenčních návrhů. A lze očekávat další pohyb směrem nahoru.

Počty podaných insolvenčních návrhů představují indikátor, jenž se sice projevuje s určitým zpožděním, ale za to funguje. Z toho lze usuzovat, že ekonomická situace není dobrá,” konstatuje Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním.

Počet podaných insolvenčních návrhů tak po delší odmlce začíná opět růst. Překážku představovala především rostoucí nezabavitelná částka, jejichž základní výše se během dvou let zvýšila o 5 765 korun, čímž se oddlužení stalo nástrojem pouze pro ty, kteří na to měli finanční prostředky.

Zlepšit situaci dlužníků by naopak měla novela insolvenčního zákona, která prošla prvním čtením a jejíž hlavní přínos spočívá ve zkrácení doby insolvenčního řízení ze současných 5 let na 3 roky.

Dá se očekávat, že nejpozději o příštích prázdninách budeme mít nová pravidla pro dlužníky,” popisuje Valášek. K tomu, aby novela plnila svůj účel, je podle Valáška stěžejní, aby zohledňovala situaci občanů, kterým nezbývá dost finančních prostředků ze mzdy pro splácení.

Tito lidé často zůstávají raději v exekucích, kde se nezabavitelná částka počítá jinak a na živobytí jim tak může zůstat řádově tisíce korun navíc, což je pro ně velmi zásadní," doplňuje Valášek a v souvislosti s tím doporučuje rovněž srovnat výši exekučních a insolvenčních splátek, aby nedocházelo k finančnímu trestání věřitelů.

V návrhu by podle Valáška dále bylo třeba upravit odměňování insolvenčních správců, kteří jsou u oddlužení placení z každé měsíční splátky. Při zkrácení doby pro oddlužení by totiž dostali o 40 % nižší odměnu než doposud a znamenalo by to tvrdý direkt pro tuto profesi.

Jedná se o velký problém, neboť jejich odměna se neměnila od zavedení insolvenčního zákona v roce 2008. Kumulovaná inflace od té doby dosáhla 46% procent. Rostou nejen náklady, ale také povinnosti a administrativní zátěž insolvenčních správců," uzavřel Valášek.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za použití insolvence 2008 a www.ceska-justice.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top