Blog


Některé nebankovní instituce nesouhlasí s plošným odkladem splátek.

5 / 4 / 2020

Vážení čtenáři a klienti, s plošným odkladem splátek úvěrů, o kterém ve středu jednala vláda, nesouhlasí banky, nebankovní poskytovatelé úvěrů i takzvané fintech společnosti. Toto zjištění vyplývá z ankety ČTK. Poukazují na to, že ne všechny sektory jsou koronavirem výrazně postiženy, totéž se týká profesí. Varují rovněž před morálním hazardem dlužníků.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) minulou neděli uvedla, že navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Banky na návrh reagovaly vyjádřením, že několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují.

Šéf České spořitelny Tomáš Salomon řekl, že plošný odklad nemá smysl. „Je složité nyní analyzovat dlouhodobé ekonomické dopady plošného moratoria splácení úvěrů. Můžeme pouze vycházet z našich zkušeností, které indikují vysoká rizika spojená se zamrznutím aktivity v celých hospodářských odvětvích, což by mohlo mít v dlouhodobém hledisku ještě negativnější dopady než pandemie. Nepovažujeme návrh plošného moratoria za ekonomicky efektivní," sdělil Salomon.

Chystané půlroční moratorium na splátky úvěrů může zdevastovat trh, firmy i zaměstnance, řekla ČTK ředitelka společnosti Bondster.com Jana Mücková. Pandemie podle ní nepostihla všechny sektory, a tedy všechny dlužníky stejně. Obchody s potravinami mají neobvyklé tržby, rovněž drogerie a lékárny jsou na tom aktuálně jinak než např. vlastníci restaurací, je nutné v tomto rozlišovat, dodala.

„Plošný odklad splácení všech úvěrů není tím správným řešením, a ne všichni se do problémů dostanou. Do problému by se paradoxně mohli dostat kvůli splátkovým a úrokovým prázdninám ti, kteří neumí s kreditními kartami správně pracovat, a to je morální hazard," míní spolumajitel společnosti Twisto Lukáš Janoušek. Twisto funguje na principu odložené platby pro nákupy na internetu a mobilní aplikace s platební kartou na principu kreditní karty.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

 

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top