Blog


MPSV plánuje další zjednodušení čerpání příspěvku na bydlení.

9 / 5 / 2023

Vážení čtenáři, milí klienti, Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje další zjednodušení u čerpání příspěvku na bydlení. Náklady na bydlení by lidé kvůli získání dávky nemuseli úřadům dokládat dvakrát ročně, ale pouze jednou. Na konferenci o energetické chudobě to v Poslaneckésněmovně sdělila náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zuzana Freitas Lopesová (Piráti). Úřady práce v lednu podle údajů MPSV vyplatily přes 229.900 příspěvků na bydlení. Průměrná dávka činila 4.912 korun. Podle zjištění expertů by na podporu mohlo mít nárok víc než půl milionu domácností.

Ceny energií i další výdaje domácností rostou. Vláda loni dvakrát upravila takzvané normativní náklady, které představují strop pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Od letoška se změnily znovu. Loni v lednu úřady vyplatily 143.500 příspěvků. Průměrná dávka činila 3.771 korun. Letos za první měsíc dostalo podporu 229.900 domácností. V průměru pobíraly 4.912 korun. Příspěvek na bydlení mohou získat domácnosti, kterým na zaplacení přiměřeného bydlení nestačí 30 procent jejich příjmu. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji na bydlení do státem stanovených normativů a 0,3násobkem příjmu.

Na komplikovanost vyřizování příspěvku na bydlení si stěžovali žadatelé. Kritizovali ji i experti na sociální problematiku. Ministerstvo práce a sociálních věcí se loni snažilo systém zjednodušit. V létě spustilo elektronické podávání žádostí. Do aplikace stačí nahrát snímky dokumentů, není již nutné předkládat ověřené kopie. O podporu museli lidé žádat každý rok opakovaně a náklady museli dodávat čtyřikrát ročně, v úřadech práce se tak pravidelně tvořily fronty. Loňská novela to změnila. Žádost se podává jen jednou a náklady se dokládají dvakrát ročně. Není nutný podrobný rozpis položek. „Chystáme další úpravu. Velice doufáme, že se podaří prosadit změna (v dokládání nákladů) pouze jednou ročně, byť to není úplně jednoduché," uvedla náměstkyně.

V České republice existuje podle statistických údajů zhruba 4,5 mil. domácností. Podle předloňské analýzy iniciativy Za bydlení z doby před prudkým zdražováním až 350.000 domácností vydávalo za byt přes dvě pětiny svého příjmu. Podle loňské studie Platformy pro sociální bydlení, iniciativy Za bydlení, Hnutí Duha a Ostravské univerzity před energetickou krizí v tzv. energetické chudobě bylo zhruba 900.000 lidí z půl milionu domácností. Autoři studie doporučují lépe zacílit podporu jako dávky či slevy na energiích na potřebné. Navrhují i úpravy v nastavení dotací na úpravy budov k energetickým úsporám. „Minimálně polovina lidí, kteří by na dávku dosáhli, ji zatím nečerpá," informovala náměstkyně. Podle analytika iniciativy Za bydlení Jana Klusáčka kvůli zdražování mohou být počty lidí, kteří splňují podmínky pro získání pomoci od státu, ale nyní výrazně vyšší. „Podle aktuálních čísel je to až 700.000 domácností, které mají na příspěvek nárok," uzavřel Klusáček.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím MPSV, iniciativy Za bydlení, Platformy pro sociální bydlení, Hnutí Duha a Ostravské univerzity)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top