Blog


Maximální výše úroků ze spotřebitelských úvěrů má být nově omezena.

21 / 4 / 2020

Vážení čtenáři a klienti, maximální výše úroků z dlouho nesplácených spotřebitelských úvěrů bude omezena. Schválil to Senát. Současně nově omezil výši sankcí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za opožděné splátky úvěrů.

Pokuta pro živnostníky při prodlení delším než tři měsíce nebude moci přesáhnout 0,1 procenta denně z dlužné částky. Nyní toto omezení platí jen u úvěrů pro běžné spotřebitele.

Změny byly připraveny kvůli nynější krizi v souvislosti s epidemií koronaviru, jejich platnost ale bude delší. Směřují totiž proti těm, kteří nepůjčují s cílem vydělat na úrocích, ale na pokutách, případně na zajištění nesplaceného úvěru.

„Proti úvěrovým predátorům je třeba bojovat nejen během současné krize, nýbrž i po jejím skončení," řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Legislativní novela se podle Schillerové doplňuje s novým zákonem o splácení úvěrů, který Sněmovna schválila. Zákon má lidem i firmám s ohledem na epidemii umožnit přerušení splátek úvěrů a hypoték, a to na tři, nebo šest měsíců.

Novela o spotřebitelském úvěru má omezit nárůst dluhu, který dlužníkem není splácen déle než 90 dnů. Rozhodný okamžik pro stanovení úroku bude na návrh poslance ANO Pavla Juříčka první den kalendářního pololetí, ve kterém došlo k prodlení. Výše úroku má odpovídat úroku, který je určen zápůjční úrokovou sazbou ve výši repo sazby vyhlášené Českou národní bankou a zvýšeného o osm procentních bodů, pokud nebyl sjednán úrok nižší. Aktuálně by tak maximální výše úroku činila devět procent.

Věřitel tak bude mít u dlužníka, který by byl za splnění dalších podmínek v úpadku podle insolvenčního zákona, právo pouze na dvojnásobek zákonného úroku z prodlení, smluvní pokutu 0,1 procenta denně, maximálně však polovinu zapůjčené částky a na účelně vynaložené náklady na vymáhání dluhu.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

 

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top