Blog


Hypoteční banky dostaly přes čtvrt milionu žádostí o odklad splátek.

1 / 5 / 2020

Vážení čtenáři, velké banky obdržely skoro 250.000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními proti šíření koronaviru. Jedná se zejména o spotřebitelské úvěry a hypotéky, v menší míře rovněž o firemní úvěry.

Toto zjištění vyplývá z ankety mezi obchodními bankami. Ty naprostou většinu žádostí už schválily.

Česká spořitelna od 20. března k včerejšímu dni přijala více než 68.000 žádostí o odklad splátek. Nejvíce klienti využívají odklad splátek u spotřebitelských úvěrů (55 procent), následují hypotéky (35 procent) a podnikatelské a firemní úvěry (deset procent). „V průměru evidujeme asi 1 700 žádostí denně," řekl ČTK mluvčí spořitelny Filip Hrubý. Celkový objem odložených splátek tvoří zhruba jednu miliardu korun.

Skupina Moneta do úterý umožnila odklady splátek z poskytnutých úvěrů a hypoték více než 66.000 žadatelů na portfoliu úvěrů v objemu 25,5 miliardy korun. Vyřízené tříměsíční odklady splátek na tomto portfoliu tedy činí skoro 1,6 miliardy korun. Tento objem zahrnuje banku i dceřiné společnosti včetně nedávno získané stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot.

Komerční banka nyní eviduje přes 25.000 žádostí, z toho asi 4.000 od firemních klientů. „Žádosti vyřizujeme v pořadí, v jakém došly a s ohledem na termín splátky. Aktuálně máme zpracovány více než tři čtvrtiny požadavků. U zbývajících předpokládáme vyřízení v řádu dnů," uvedl mluvčí banky Michal Teubner.

ČSOB v úterý registrovala téměř 55.000 žádostí o odklad splátek, zpracovala jich více než 40.000, Raiffeisenbank 20.000, UniCredit Bank eviduje téměř 9.000 žádostí. „Předpokládáme, že všechny podané žádosti v termínu schválíme," podotkl mluvčí banky Petr Plocek. Sberbank hlásí zatím asi 3.600 žádostí o odklad splátek, 80 procent z nich již schválila nebo je má v procesu před schválením.

Air Bank o odklad splátek požádalo přes 11.000 klientů. „Drtivou většinu žádostí jsme už vyřídili, a to hlavně díky tomu, že žádosti nově schvalujeme především v automatickém procesu. Odklad splátek jsme vyřídili u 10.500 klientů. Někteří mají více úvěrů, které chtěli odložit, odklad splátek jsme tedy vyřídili celkem u skoro 17.000 úvěrů. Objem odložených splátek činí přes čtvrt miliardy korun," upozornila mluvčí banky Jana Karasová. Nejčastěji podle ní klienti žádají o odklad splátek o šest měsíců.

V případě jednotlivců má být odloženo splácení úroků i jistiny, ale úročení poběží dál. U firemních úvěrů bude pozastaveno jen splácení jistiny. Odklad splátek bude pro klienty dobrovolný a nebudou s ním spojeny žádné poplatky. Splátky budou odloženy poté, co to dlužník svému věřiteli oznámí a zdůvodní negativním ekonomickým dopadem pandemie koronaviru. Důvody nebude muset nijak prokazovat.

Moratorium se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry a operativní leasing.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top