Blog


Dlužníci na zdravotním pojištění ho pravděpodobně dostanou šanci snáze vyrovnat.

7 / 3 / 2024

Vážení čtenáři, milí klienti, někteří dlužníci (povinní) odvodů na veřejné zdravotní pojištění asi dostanou ve 2. polovině letošního roku šanci na jejich snadnější vyrovnání. Jestliže by se přihlásili k úhradě dlužného pojistného, které již pojišťovna vymáhá daňovou exekucí, nemuseli by platit penále a exekuční náklady. Zavedení mimořádné úlevy předpokládá návrh zákona zákonodárců opozičního hnutí ANO a vládních KDU-ČSL, STAN a Pirátů, který včera posvětila Poslanecká sněmovna zrychleně v prvním čtení. Předlohu, která doplňuje předchozí tzv. milostivá léta či podzimy, teď dostanou k posouzení senátoři.

Prominutí penále a dodatečných nákladů by se podle předlohy poslanců mohlo týkat těch fyzických osob, vůči nimž byla nařízena daňová exekuce nejpozději do konce loňského roku. K úhradě dlužného zdravotního pojištění by se tito občané museli přihlásit ve lhůtě od počátku července do konce listopadu. Zaplatit by je museli do konce roku. Dluhy vyšší než 5.000 korun by mohli lidé splácet ve 12 měsíčních splátkách, dluhy nad 50.000 korun v 36 měsíčních splátkách. Pokud by zadlužený některou ze splátek neposlal, daňová exekuce by pokračovala.

Exekuce podle daňového řádu využívá podle předkladatelů v čele s Patrikem Nacherem (ANO) zejména Všeobecná zdravotní pojišťovna. Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny spoléhají standardně na soudní exekutory.

Vzhledem ke skutečnosti, že dřívější právní úpravy se týkaly pouze odpuštění penále a exekučních nákladů v rámci soudních exekucí, jeví se jako spravedlivé, aby shodná možnost byla poskytnuta i těm osobám, u nichž je celá dlužná částka předmětem exekuce podle daňového řádu," oznámili autoři předlohy, k nimž patří rovněž Marek Výborný (KDU-ČSL), Barbora Urbanová (STAN) a Jakub Michálek (Piráti).

Očekávají, že o odpuštění penále požádají nižší tisíce dlužníků a celkový objem zaplaceného pojistného se bude pohybovat v desítkách milionů korun. Odpuštěné penále by mohlo podle předkladatelů představovat nižší desítky milionů korun.

Dlužníci zdravotního pojištění, kterým již nabíhá penále, ale ještě nečelí daňové exekuci, mohou podle předkladatelů žádat pojišťovnu o tzv. odstranění tvrdosti zákona. Většinou se jim odpouští podle nich nejméně polovina dlužného penále, v některých případech i celé.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za využití Poslanecké sněmovny, Advokátního deníku nebo Seznam Zprávy)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top