Blog


Dluh Čechů vzrostl v 1. kvartálu o rekordních 407 mld. na 3,07 bilionu Kč.

9 / 6 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti celkový dluh Čechů, Moravanů a Slezanů dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a v meziroční komparaci se zvýšil o rekordních 407 miliard Kč. Růst zadlužení tak byl ještě vyšší než na konci roku 2021. Toto zjištění vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Důvodem byl pokračující zájem o hypotéky doplněný oživením poptávky po úvěrech na spotřebu.

Objem dluhu z půjček na bydlení a úvěrů ze stavebního spoření meziročně vzrostl o 383 miliard korun, zatímco dluh z úvěrů na spotřebu se zvýšil o 23 miliard korun, ukázala data. Meziroční nárůst dluhu byl na konci letošního prvního čtvrtletí třikrát vyšší než na konci roku 2019. Zároveň dosáhl svého vrcholu. „V dalších čtvrtletích už se takto vysokého čísla určitě nedočkáme. Důvodem je slábnoucí poptávka po úvěrech na bydlení, která se začala výrazněji projevovat během dubna. Do března se občané naopak snažili sjednat hypoteční úvěr ještě podle starých pravidel. Strach z toho, že by na hypotéku po zpřísnění podmínek nemuseli dosáhnout, do značné míry vyrovnal vliv rychle rostoucích úrokových sazeb, který by za normální situace působil proti silné poptávce," prohlásila výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná. Dluh z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření v celé České republice podle dat vzrostl o 17,6 procenta. Např. v Praze se zvýšil o 19,4 procenta a v Jihomoravském kraji o 19,1 procenta. Důvodem jsou mj. stále rostoucí ceny nemovitostí ve velkých městech.

Objem dluhu z úvěrů na spotřebu se meziročně zvýšil o pět procent. Jedná se o největší meziroční nárůst od konce roku 2019, tedy od posledního čtvrtletí před vypuknutím pandemie. Během posledních dvou let objem dluhu z úvěrů na spotřebu stagnoval nebo se dokonce snižoval. „Lidé se začali vracet ke svým dřívějším spotřebním návykům, přestali šetřit a začali si více půjčovat na menší výdaje. Z pohledu chování klientů tak pomalu končí pandemické období, které bylo charakteristické extrémním zájmem o hypotéky a zároveň nízkým zájmem o úvěry na spotřebu," informoval ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl. Část občanů spotřebitelské úvěry využívá jako doplněk k hypotékám.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Bankovního a Nebankovního registru klientských informací a ČTK)

Mgr. Jarosav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top