Blog


Dlouholeté bezvýsledné exekuce se pravděpodobně budou zastavovat.

16 / 4 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V legislativní novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Poslanecká sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich pouze kosmetické. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora.

Taktéž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. „Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Legislativní předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by soudní exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit finanční zálohou na náklady řízení.

Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství.

Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1 500 korun.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webů Česká justice, Advokátní deník a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top