Blog


ČNB spustila vlastní seriál pro žáky o finanční gramotnosti.

3 / 5 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, Česká národní banka přichází s vlastním seriálem o penězích a finanční gramotnosti pro žáky 2. stupně základních škol a pro studenty prvních ročníků středních škol.

V roli žáka, který chce pochopit princip fungování peněz, je herec Lukáš Pavlásek, role vše vysvětlujícího učitele se ujal člen bankovní rady ČNB Aleš Michl. Díly jsou volně přístupné na webové stránce www.otanegramota.cz, kanálu YouTube a sociálních sítích ČNB Instagram, Facebook a Twitter. Cílem vzdělávacích videí je vysvětlit, jak peníze vznikají a zanikají, jak přemýšlet o rodinném rozpočtu, jak nakupovat. Diváci se ale seznámí také s pojmy či termíny jako hypotéka nebo RPSN, dozví se, že není půjčka jako půjčka, a dostanou i vysvětlení, co znamená tzv. investiční trojúhelník.

Výuka finanční gramotnosti je od roku 2013 povinnou součástí vzdělávání na základních školách. Každá škola ale může k výuce přistoupit po svém. Některé ji začleňují do „tradičních" předmětů – např. při výuce procentních počtů v matematice. V učebních plánech, které se navíc zpozdily i kvůli distanční výuce během pandemie, učitelé těžko hledají čas a vhodné, ucelené materiály, kterými by dětem předali alespoň základy finanční gramotnosti v souvislostech. Právě proto se Centrální banka rozhodla vytvořit stručné a kompletní materiály založené na prezentaci Osobní finance a následně i její doplněk v podobě vzdělávacích videí s názvem Finanční trampoty Oty Negramoty.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Měšec.cz a ČNB)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top