Blog


Část oddlužovacích společností porušuje právní normu a předražuje služby.

9 / 9 / 2021

Vážení čtenáři, milí klienti, zájemci o oddlužení často platí oddlužovacím společnostem několikanásobně víc, než nařizuje zákon. Místo stanovených 4.000 korun pro jednotlivce za poradenství a insolvenční návrh dají i 15.000 korun. Ukázala to analýza, kterou provedla Agentura pro sociální začleňování. Zkoumala 60 subjektů. Podle agentury zákonná pravidla porušilo a službu předražilo 15 procent sledovaných společností a dvě ze šesti advokátních kanceláří. Před tzv. oddlužovacími šmejdy opakovaně varovali experti na dluhovou problematiku i někteří soudci.

Někteří poskytovatelé lidem v tíživé situaci i nadále účtují mnohonásobně více. Podmiňují sepsání návrhu úhradou poplatků za právní služby, ochranu před věřiteli, školením a vzděláváním v oblasti financí nebo placeným členstvím ve spolku," napsala v tiskové zprávě agentura. Odborníci i někteří insolvenční soudci upozorňují na skutečnost, že se některé společnosti snaží na dlužnících vydělat. Akreditované poradny musí službu poskytovat zdarma. Na webu www.jakprezitdluhy.cz je mapa ověřených poraden s bezplatnou pomocí. U advokáta, soudního exekutora či insolvenčního správce se za poradenství platí 4.000 korun. Manžele to stojí 6.000 korun.

Agentura využila v analýze metodu mystery shoppingu neboli fiktivního nákupu. Jako běžní zájemci o oddlužení vystupovali figuranti. Zástupci agentury předpokládají, že pravidla může porušovat i víc než 15 procent zkoumaných společností. „Část nekalých praktik se děje až v té části procesu, kam figuranti už nemohli zajít," konstatovala agentura. Podle experta agentury na dluhovou problematiku Petra Šedy obchodní zástupce při jednání vyhodnotí, jak se dlužník v procesu vyzná. Podle toho mu pak třeba rovnou nabídne smlouvu i s poplatkem za právní služby, školení či ochranu před věřiteli. Posléze si vezme zálohu. Dlužníkovi se tím zásadně snižuje možnost v průběhu procesu od dané společnosti odejít. Poskytovatelé dluhového poradenství musí k získání akreditace splnit stanovené podmínky. Bohužel i poradny porušující zákon mohou tyto podmínky splňovat. Je na místě upravit pravidla směrem k vyšší možnosti kontroly pomocí odborných standardů kvality dluhového poradenství.

Pokud zadlužený vlastní nemovitost, oddlužovací společnosti mu podle analýzy v mnoha případech nedoporučily do insolvenčního řízení vstoupit. Místo toho mu nabídly odkoupení jeho majetku. Pro osoby v existenční nouzi, které hledají rychlé řešení problému, je nabídka výkupu nemovitosti s navýšením za zprostředkování služby rychlé řešení situace a pro oddlužovací společnosti je to současně možnost vyššího a rychlého výdělku.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní zprostředkovatel

Aktuální články k výkupům nemovitostí


Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top