Blog


Bydlení v ČR zlevní, nicméně pokles cen nebude tak výrazný.

30 / 8 / 2019

Bydlení v ČR zlevní, ale pokles cen nebude výrazný.

V České republice lze očekávat po zhruba čtyřletém růstu cen bydlení pokles, který však nebude nijak výrazný. Záležet bude např. na vývoji národního hospodářství, situaci na trhu práce, dynamice příjmů obyvatel a důvěře v budoucnost. Toto zjištění vyplývá ze studie České bankovní asociace (dále jen „ČBA“). Podle ní je taktéž vysoce nepravděpodobné, že by v dohledné době pominuly problémy s dostupností bydlení.

„Pro odhad budoucího možného vývoje je potřebná analýza souvisejících historických dat. Lze z ní usuzovat, že v současnosti ČR zažívá od svého vzniku už třetí vlnu intenzivního růstu cen bydlení,“ konstatoval autor studie, externí analytik ČBA Tomáš Somogyi.

První vlna mezi lety 2000 a 2004 byla podle jeho názoru tažena především očekáváním možného růstu cen rezidenčních nemovitostí po vstupu ČR do Evropské unie. Ceny bytů v tomto období podle studie vzrostly o 86 procent v mimopražských regionech a v hlavním městě zhruba o tři čtvrtiny.

Ve druhé vlně, která přišla v letech 2006 až 2008, vzrostly nabídkové ceny bytů mimo Prahu o 64 procent, v metropoli o 56 procent. Podle Somogyiho za tímto nárůstem stály zejména zpřístupnění úvěrového financování, dobrá situace na trhu práce, růst mezd a důvěra spotřebitelů.

„Vývoj v posledním období od roku 2014 do současnosti přinesl třetí vlnu růstu cen. Svůj podíl zde sehrály i nízké úrokové sazby. Nabídkové ceny bytů vzrostly mimo Prahu o 43 procent, v metropoli o 55 procent. Je zřejmé, že vždy rok po dosažení pomyslných cenových vrcholů následoval mírný pokles cen,“ doplnil hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura.

Po první vlně podle něj klesly ceny mimo Prahu o 14 procent, v metropoli o sedm procent. Po druhé vlně, tedy v období světové hospodářské krize, se mimo hlavní město ceny snížily o 17 procent, v Praze o 13 procent. Nejnovější údaje podle něj svědčí o tom, že se růst cen zastavil, nebo alespoň zpomalil.

„Soudě podle vývoje v předcházejících vlnách aktuálně pravděpodobně nastává čas mírné korekce cen směrem dolů. Nejsou zde však žádné indikace, že by tento pokles měl být dramatický,“ upozornil Somogyi.

Dlouhodobým negativem, který nahrává růstu cen, je podle studie neuspokojená poptávka kvůli nízkému počtu volných a cenově dostupných bytů. Problémem je velmi nízký počet vydaných stavebních povolení, hlavně v Praze.

„Omezená výstavba a akutní nedostatek dostupných bytů zvedl ceny pražských bytů v posledních letech o desítky procent. Přitom ceny realit rostou rychleji než ceny stavebních prací, které se ke konci loňského roku proti průměru roku 2015 zvýšily o deset procent,“ uvedl dále Somogyi.

Podle Staňury je ovšem nutné dodat, že počet dokončených bytů v ČR v posledních letech roste. Zvýšená nabídka se ale ještě na trhu plně neprojevila. „Očekávám, že se tak stane během příštího roku,“ poznamenal.

Podle studie lze taktéž předpokládat, že v následujících letech se bude v České republice zvyšovat podíl nájemního bydlení, který má v současnosti jeden z nejnižších v Evropě.

„Především mladší část populace bude před hypotékami upřednostňovat variabilnější nájemní bydlení. A to i za cenu toho, že se při srovnatelných až lehce vyšších měsíčních nákladech okrádají o budoucí vlastnictví nemovitého aktiva,“ dodal a uzavřel Somogyi.

Diskutovanou studii naleznete na: https://www.czech-ba.cz/cs/bankovni-sektor/data-studie/studie-pro-cba-analyza-vyvoje-cen-nemovitosti-v-cr.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím České bankovní asociace, ČTK, ČT24 a IROZHLAS)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top