Blog


Bohužel až tři čtvrtiny rodičů musí omezit výdaje spojené se školou.

1 / 9 / 2022

Vážení čtenáři, milí klienti, dnes se budeme věnovat celospolečenskému naléhavému tématu, neboť si myslíme, že děti by neměly být jakkoliv omezovány ve svém vzdělání. Každé dítě má mít spravedlivý přístup ke vzdělání. Bohužel takřka tři čtvrtiny rodičů musí omezit finanční výdaje spojené se školou dětí. Volnočasové aktivity a kroužky, do jejichž cen se zřejmě promítnou drahé energie, plánuje přitom dopřát dětem méně než polovina rodičů. Každý desátý rodič je nucen omezit stravování dětí ve škole. Toto zjištění vyplývá z červencového výzkumu agentury Ipsos pro poskytovatele krátkodobých půjček Provident Financial mezi 800 respondenty.

Rodiče odhadují, že průměrně za pomůcky letos zaplatí okolo 3.000 Kč. Zhruba tři z deseti rodičů chtějí na tyto účely využít peníze, které dostanou z dávek v hmotné nouzi nebo mimořádného státního příspěvku 5.000 Kč na dítě. Dohromady Češi, Moravané a Slezané za školní pomůcky letos utratí přes tři miliardy korun. V celkových výdajích spojených se školou představuje tato položka méně než polovinu.

Září je obdobím, kdy je nutné uhradit dopředu většinu výdajů na celé pololetí. Jde např. o kroužky, družinu, příspěvky pro sdružení rodičů a přátel školy nebo mimoškolní výuku jazyků. Téměř čtvrtina rodičů uvedla, že budou muset zaplatit přes 4.000 Kč za školáka. Asi 29 procent rodičů utratí mezi 2.000 až 4.000 Kč za dítě.

Před začátkem prvního pololetí minulého školního roku plánovalo dopřát svým dětem nějakou volnočasovou aktivitu více než 70 procent rodičů, na počátku druhého pololetí to bylo 60 procent rodičů.

Budoucnost pro provozovatele volnočasových aktivit je aktuálně velmi nejistá. Zdražení energií budou muset promítnout do svých cen téměř všichni organizátoři. Sportovní kluby už avizují, že nemají na provoz a zřejmě se k nim přidají další organizace. Může se to dotknout i těch, které tradičně dětem poskytují finančně nenáročné trávení volného času, jako je Skaut nebo Sokol," konstatovala mluvčí Providentu Kateřina Jarošová.

Přestože on-line obchody mají mnohem širší nabídku školních pomůcek, rodiče upřednostňují nákupy v kamenných prodejnách. Pouze 12 pct rodičů nakupuje pomůcky na internetu. Proti tomu některý z typů kamenné prodejny, ať již jde o papírnictví nebo supermarket, upřednostňuje 68 procent nakupujících.

Rozdílná situace panuje při nákupu učebnic. Vyjma případů, kdy je děti dostávají přímo ve škole, učebnice na internetu nakupuje téměř polovina rodičů.

Do kamenného obchodu pro ně zamíří třetina rodičů a zbytek si děti koupí od svých starších spolužáků nebo je zdědí od někoho v rodině. Mezi rodinné příslušníky také nejčastěji putují pomůcky a knihy, které již starší školáci nepotřebují, jde o 51 procent případů. Relativně málo lidí nepotřebné učebnice prodává, dělá to pouze 17 procent respondentů. Pětina je daruje potřebným.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím IPSOS, Provident Financial, ČTK, iDNES.cz a kurzy.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Zobrazit další článkyZobrazit užitečné informace

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top